Népszerű lovasnap Csíkszentsimonban
A pünkösd vasárnapján megrendezett összevont lovasnapról dr. György Adolf, a Csíkszéki Mátyás Huszáregyesület hadnagya számolt be portálunknak.
Mint elmondta, a közös szervezés egy Kolozsvári Tiborral történt véletlen találkozásnak köszönhető, mely alkalommal többek között a lovas eseményekről beszélgettek, és felmerült az ötlet, hogy összevonják a hagyományos huszárvetélkedőt és a szentsimoni pünkösdi királyválasztást. A helyszín adott volt: a Szent László Gyermekotthon lovardája.
Vasárnap reggel 6 órakor kezdődött a program a lovasok számára, előkészítették lovaikat az állatorvosi vizsgára és az azt követő lószemlére, majd részt vettek a Böjte Csaba által celebrált szentmisén, mely után megáldotta a lovasokat.
A Csíkszéki Mátyás Huszáregyesület tagjai bemutatót tartottak, ezt követte a legénypróba, majd a huszárügyességi verseny és a pünkösdi királyválasztás a civil lovasok részére.
-Mi az arány a falusi és a profi lovasok között a versenyen?
-Mindenki amatőr lovas, a különbség abban mutatkozik meg, hogy ki mennyit lovagol. Mindössze 7 huszár és 15 civil lovas jelentkezett a legénypróbára. A huszárok távolmaradását a pünkösdi zarándoklat magyarázza. Király Károly h.ö. huszár képviselte a Szilaj Hagyományőrző Egyesületet, a többiek csíkszéki huszárok. Ugyanakkor megjegyezném, hogy határon túli gyalogos- és lovas huszárok is megjelentek a rendezvényen.
Nem utolsó sorban az a cél, hogy a minőségi lovazást Székelyföldön beindítsuk, hisz a verseny előtt a lovak egy komoly állatorvosi vizsgán és lószemlén vettek részt, mely során a helyes felszerszámozást figyelik meg a szakemberek. A bírói testület tagjai: Pénzes Gábor h.ö. alezredes, Rombauer Tamás a Magyarországi Arablótenyésztők Egyesületének elnöke, Barna Tamás a Kaposvári Egyetem tanára, Szőcs Elek a Csíkszéki Mátyás huszárok kapitánya, Blénessy Árpád patkolókovács, dr. Antal Lilla állatorvos. – számolt be dr. György Adolf.
Lutz Levente Kolozsvári Tiborral, a Szent Ferenc Alapítvány munkatársával is beszélgetett.
-Milyen tevékenység folyik a kollégiumban?
-A kollégium azért jött létre, hogy a gyerekek ne felkészületlenül menjenek ki a munakaerőpiacra. Hármas tevékenység folyik. Vendéglátóipari szakmunkásés lovászképzés zajlik valamint gépszerelés, mezőgazdasági gépek- és autószerelést tanulnak a fiatalok. Ez egy európai színvonalú istálló, amit ajándékba kaptunk, szerződésünk van a Kaposvári egyetemmel, ott vizsgáznak a diákjaink. Nagy örömünkre már 8 fiatal vizsgázott lovászként, akik közül kettő el is helyezkedett.
-Mit kell tudni a rendezvényről? Mi a célja?
-A lovas rendezvények halála, hogy elmennek egy elitista irányba, melyen jól felszerelt jól képzett lovasok tudnak részt venni – gondolok például a fogathajtásra vagy a Székely Vágtára és más lovas rendezvényekre – holott a lovasok zöme hétköznapi saját kedvteléséből teszi ezt a dolgot. Akik szeretik, tisztelik a lovat, használják munkára és szabadidős tevékenységként.
Mi azt szeretnénk, hogy ez azoknak az embereknek a rendezvénye legyen, akik amatőr vagy hobbilovasok, helyet adva a profi, hivatásos lovasoknak is. A cél nem a teljesítmény, hanem hogy jól érezzük magunkat, a lónak, a férfiúi virtusnak és bátorságnak legyen ez a pórbáaja, ezt szeretnénk a rendezvánnyel elérni.
Eredmények:
Pünkösdi király: Domokos Magor, Ilyefalva, Csillag istálló
Huszárügyességi verseny helyezései:
1. Király Károly
2. Mihály Csaba
3. Lajos Sándor