Csikóvárás
A sikeresen megtermékenyült kancák átlag 336 nap vemhességi idő után hozzák világra kiscsikójukat. A vemhességi idő 320 és 350 nap között ingadozik, tehát a 320 napnál hamarabb világra jött csikók esetében koraszülésről, a 350 nap fölötti eseteknél túlhordásról beszélünk, míg a 300 nap alatt született csikókat életképtelennek tekintjük. A vemhesség utolsó szakaszában ajánlott a kancák bokszban való elhelyezése, melyben vastag, puha, száraz almot használunk. A boksz mérete legalább 3×4 méteres legyen. Az ellést megelőző napokban (10-12 nap) mindenképpen távolítsuk el a kancák patkóit. Széna adagjukat 100 kg élősúlyonként 1,2-1,5 kilogrammra csökkentjük és megszüntetjük a fehérjében gazdag abraktakarmányok etetését. Természetesen ebben a periódusban is biztosítanunk kell a mindennapi mozgást, séta formájában. Figyeljünk oda, hogy a szabadon engedett kancák ne hemperegjenek, mert ez ellésnél komplikációkhoz vezethet (pl. méhcsavarodás).
Az ellés közeledtét jól látható elváltozások jelzik. A kanca nehézkesen mozog, fáradékony, hátulsó végtagjai gyakran beszűrődnek (megduzzadnak), a farizmai besüppednek, a hasa leereszkedik, a horpaszai pedig bemélyednek. Az emlő megduzzad, a bimbók megnagyobbodnak, olykor viaszszerű váladék jelenik meg a bimbók hegyénél. Egyes egyedeknél az emlő duzzanata kiterjed a hasi tájékra is. A péra szintén megduzzad, gyakran nyálkás, tapadó váladék ürül belőle. Ellés előtt javallott az emlő és a péra tájék langyos vízzel való lemosása és Betadinos oldattal való fertőtlenítése, ugyanakkor a farok befáslizása is ajánlott.
Az ellés napján a kanca nyugtalanabbá válik, gyakran vizel és ürít bélsarat, többször lefekszik, hasa felé tekintget, oldalára dől, izzadásfoltok jelennek meg különböző testtájakon. Ezt a szakaszt megnyílási időszaknak nevezzük, és hozzávetőlegesen 1-4 órát tarthat. Ezt követően az első erőlködések után a péra ajkai között egy kékes-vöröses, vékony falú hólyag jelenik meg, ami az idő múlásával egyre nagyobb lesz, majd megreped és kiürül. A további erőlködések során egy másik fehér színű vastagabb falú hólyag tűnik fel, amelyben már észlelhetőek a csikó végtagjai. Ezek után, mondhatni, az események felgyorsulnak és a tolófájások következtében, melyek mintegy 2-3 perces gyakorisággal jelentkeznek, kezdetét veszi a csikó kitolása. Abban az esetben, ha a csikó szabályos fekvésű, a kitolási időszak átlag 15 percig tart, ami természetesen ingadozhat 5 és 30 perc között. Miután világra jött a csikó, nemsokára megjelenik a magzatburok is, aminek az eltolása az ellést követő 2 órában meg kell történjen, ellenkező esetben állatorvoshoz kell fordulni.
Előfordulhat, főként idősebb kancáknál, hogy a méhlepény eltolása a csikóval együtt történik, nem reped fel és a csikó „burokban születik”. Ilyenkor gyorsan fel kell tépni a burkot, hogy megakadályozzuk az újszülött megfulladását. Rendszerint a köldökzsinór már ellés közben elszakad, ha nem, 8-10 centiméterre a hasfaltól elvágjuk és fertőtlenítjük jódtinktúrával. Abban az esetben, ha nagyon vérzik, többszörösen megcsavarjuk, a végét pedig fertőtlenített fonállal elkötjük. A jólfejlett újszülött már az ellést követő egy órában lábra áll, és anyja emlőjét keresi. Nem árt, ha ebben az időszakban segítünk, főként akkor, ha a csikó gyenge vagy, ha a kanca ellenségesen viselkedik csikójával szemben. Ellés utáni napokban a kanca úgynevezett föcstejet választ ki, melyre a csikónak nagy szüksége van. Összetételét tekintve nagy fehérje tartalommal, ásványi anyagokkal, vitaminokkal, rendelkezik, amelyeknek nagy szerepük van a bélműködés beindításában. Védőanyagokat is tartalmaz, ezek védik a csikót a különböző fertőzésektől.
Célszerű, hogy az ellést követő 7-10 napig a kanca és csikója együtt maradjon a bokszban, ahol tiszta, száraz almot, ugyanakkor megfelelő szellőzést és fényt biztosítunk számukra.

Némelyik kanca álló helyzetben hozza világra csikóját, amint a fenti képen is láthatjuk.
Néhány másodperce született kiscsikó és az őt részben takaró magzatburok.

Az újszülött csikót az anyja szárazra nyalogatja. Abban az esetben, ha a kanca nem törődik csikójával kimerültsége miatt, nekünk kell szárazra törülnünk egy tiszta törölközővel.

A segítség mindig jól jön, egyrészt sokszor szükség van rá, másrészt hasznos, ha a kiscsikó az első óráiban már érzi az ember közelségét.